اخبار و مقالات پاناسونیک

تلویزیون , ال سی دی یا پلاسما کدام یک برای شما بهتر است؟

تلویزیون پاناسونیک

اگر شما در بازار هستید و میخواهید یک تلویزیون با صفحه نمایش مسطح خریداری کنید،حتما یک سوال بزرگ دارید که میخواهید جوابی برای آن پیدا کنید ، کدام یک برای شما بهتر است، تلوزیون ال سی دی ( LCD ) یا پلاسما ؟

 

تفاوتهای تکنولوژی تلوزیون های پلاسما و ال سی دی

اگرچه پنلهای تلویزیونهای پلاسما و ال سی دی شبیه هم است اما این شباهت فقط به صفحه نمایش مسطح و نازکشان محدود میشود.در صفحه های پلاسما همان طور که از اسمشان پیداست از شبکه مارتریسیه سلول های پلاسما استفاده شده که به وسیله ولتاژ الکتریکی تحریک میشوند.
اما در صفحه نمایش LCD (صفحه نمایش کریستال مایع) مایع کریستال تحت فشار بین دو صفحه شیشه ای قرارگرفته است و تصاویر به وسیله تغییر مقدار بار الکتریکی اعمال شده به کریستال مایع ساخته میشوند. هر کدام از تکنولوژی های مورد بحث مزایا و معایب خاص خود را دارند.
آیا تفاوتی در کیفیت تصویر تلوزیون های پلاسما و ال سی دی وجود دارد؟
شاید شما بگویید اینکه پشت یک تلویزیون چه اتفاقی می افتد مهم نیست آنچه مهم است عملکرد یک تلویزیون در نشان دادن تصاویر باکیفیت است.
می توان گفت هر دو نوع تلویزیون تصاویر با کیفیتی عرضه می کنند به خصوص تلویزیون های پلاسمای اخیر بسیار عالی هستند و اشکالات قبلی آنها تا حد زیادی برطرف شده این در حالی است که پیشرفتها در ضمینه ال سی دی نیز با ورود ال سی دی هایی با پس زمینه ال ای دی (معروف به تلویزیون های ال ای دی) ادامه دارد.
اگر شما به ضخامت صفحه نمایش تلوبزیون تان اهمیت میدهید صفحه نمایش تلویزیون های پلاسما کمی بزرگتر از ال سی دی ها می باشد.تلویزیون های پلاسما عمق رنگ سیاه را طبیعی تر نشان میدهند این در حالی است که تلویزیون ال سی دی به خاطر ماهیتش توانایی خاموش کردن کامل ال سی دی های خود را ندارد و کمی نور هم که شده بین پیکسل های این نوع وجود خواهد داشت گر چه با ورود ال سی دی های با پشت ضمینه ال ای دی این مشکل تا حدودی مرتفع شده است.
مزیتهای تلویزیون پلاسما نسبت به ال سی دی چیست؟
علاو بر کنتراست بهتر به دلیل نشان دادن عمیق تر نقاط سیاه،زاویه دید تلویزیون پلاسما بهتر از تلویزیون ال سی دی است.ممکن است براثر تغییر زاویه دید شما با یک ال سی دی رنگ و روشنایی تصویر کی تغییر کند که ای در حالی است که تصویر صفحه پلاسما با توجه به تغییر زاویه دید ثابت می باشد.و پلاسما توانایی تولید رنگ های عمیق تر و طبیعی تری با توجه به نشت نور بین پیکسل های ال سی دی، خواهد داشت.
تلویزیون های پلاسما تصاویر متحرک را بهتر از ال سی دی نشان میدهند.اگر چه این مشکل تا حدود زیادی در مدل های جدید این تلویزیونها برطرف شده است.
و شاید در نهایت بزرگترین مزیت پلاسما نسبت به ال سی دی ازران قیمت بودن آن باشد.که این تفاوت در صفحه نمایش های بزرگ بیشتر به چشم میخورد.و اینکه این تلویزیون ها استحکام بالاتری نسبت به ال سی دی دارند.در حال حاضر عمده پلاسما ها در ابعاد 50 اینچ هستند که این تمایل به سمت تلویزیون های بزرگتره 60 اینچی کشیده میشود.
مزیت های تلویزیون ال سی دی نسبت به پلاسما چیست؟
در ال سی دی ها معمولا تعداد پیکسلی بیشتر نسبت به اندازه مشابه پلاسمای آن ،وجود دارد که این به معنی رزولوشن بالاتر است.در ضمن توان مصرفی ال سی دی کمتر از پلاسما میباشد.و اینکه درکل وزن تلویزیون های پلاسما بیشتر از ال سی دی می باشد.
کارشناسان بر این باور هستند که عمر صفحه نمایش ال سی دی ها بیشتر است البته این باور بیشتر میتواند مربوط به پلاسما های قدیمی باشد که در 20000 ساعت کار کرد به نصف روشنایی اولیه شان میرسیدند.اما با وجود تلویزیون های پلاسمای امروزی این مزیت از ال سی دی صلب شده و هر دو آنها حدودا 60000 ساعت عمر مفید خواهند داشت این برابر 7 سال است که تلویزیون به طور مداوم روشن باشد.
در ال سی دی از دو نوع تکنولوژی استفاده شده، ال سی دی و ال ای دی که در اولی نور مستقیم پشت پنل LCD قرار دارد در حالی که در دومی لبه روشنایی با استفاده از یک سری از ال ای دی ها در امتداد صفحه نمایش به وجود می آید که نازک ترین ال سی دی های موجود در بازار از این نوع هستند . هر چند رو شنایی مستقیم مسلما بهتر خواهد بود. البته نباید LED را با OLED اشتباه گرفت.
ممکن است شما نیز درباره مشکل سوختگی تلویزیون های پلاسما شنیده باشید که بر اثر نمایش یک تصویر ثابت به شکل طولانی به وجود آمده باشد.گر چه پلاسماهای جدید به لطف رشد فناوری بسیار کمتر در معرض این مشکل قرار دادند گر چه سوختگی میتواند یک مشکل باشد.
در نهایت کدام یک برای شما بهتر است؟
اگر شما در بازار تلویزیونهای صفحه بزرگ هستید و صحبت ما بر روی تلویزیونهای بزرگ تر از 50 اینچ است ،پلاسما می تواند یک انتخاب مطمئن باشد.برای سایزهای کوچک تر (17 الی 42 اینچ ) LCD ها نسبت به قیمت و کیفیت تصویر آن گزینه های مناسب تری هستند. سر انجام پلاسما در محیط های تاریک عملکرد بهتری خواهد داشت و مدلهایی با پوشش ضد بازتاب (برای محیط های روشن ) مانند پلاسمای جدید پاناسونیک بهترین گزینه خواهد بود.
دنبال چه ویژگیهایی باید در تلویزیون باشیم؟
درسالهای اخیر ویژگی های جدید به تلویزیون ها اضافه شده البته بیشتر بحث ما در مورد سه بعدی شدن آنها است .که هر دو تکنولوژی های مورد بحث قابلیت ساخت تصاویر سه بعدی روی صفحه خود را دارا هستند اما بر اساس آزمایشهای صورت گرفته عملکرد صفحه های پلاسما در نشان دادن تصاویر 3 بعدی مطلوب تر میباشد.گر چه این فناوری بسیار جدید است و در حال تحول ، پس برای شما بهتر است انتخاب خود را بر اساس اولویت تصاویر دو بعدی انجام دهید .به هر حال چیز قطعی برای این انتخاب سخت میان مدل ها بسیار موجود وجود ندارد.
در نهاییت انچه پیشنهاد میشود این است که اگر میخواهید یک تلویزیون 42 اینچی یا بزرگتر بخرید،پلاسما بهتر است و اگر به تلویزیون کوچکتری نیاز دارید ال سی دی بهتر است.

منبع : www.cnet.com


** ارجاع و استفاده موردی از مطالب در دیگر سایت ها و رسانه های الکترونیک تنها با ذکر نام منبع و درج لینک به همان مطلب در سایت پاناسونیک ایران مجاز است

3 دیدگاه در رابطه با “تلویزیون , ال سی دی یا پلاسما کدام یک برای شما بهتر است؟
 1. 1
  سمیه
  مهر ۱۳, ۱۳۹۲ — ۱:۴۳ ب.ظ

  سلام من میخواهم تلویزیون بخرم نمیدونم led بخرم یا پلاسما میخوام 46اینچ باشه کدام بهتر ه

  • 2
   مدیر
   مهر ۱۳, ۱۳۹۲ — ۳:۰۶ ب.ظ

   سلام
   ما فقط سیستمهای ارتباطی پاناسونیک را می فروشیم از بابت لوازم خانگی اطلاعات نداریم و این صفحه فقط به عنوان خبر می باشد

 2. 3
  ALI
  مهر ۱۵, ۱۳۹۲ — ۹:۳۷ ق.ظ

  آقا تلویزیون بزرگ نخرید همه چیز متوسط LED بهتر از پلاسماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *